skarby-polski.pl

Tuż obok granicy z Białorusią stan wyjątkowy

Tuż obok granicy z Białorusią stan wyjątkowy

24.03.2022, 12:27

Od kilku dni w pasie obok granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, którym objęto aż 183 lokalizacji, więc pewien fragment rejonów województwa lubelskiego oraz podlaskiego. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta wydanego na stanowisko rządu. Gabinet premiera Mateusza Morawieckiego omówił ustanowienie stanu wyjątkowego zajściem na granicy z Białorusią i poczynaniami dyktaturą Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której migranci są wykorzystywani. W oparciu o zdanie rządu polskiego migranci są przywożeni na granice przez służby białoruskiego reżimu. Znajduje się wśród nich grupa, która od już kilku tygodni obozuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Co więcej rząd sygnalizował także zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których niedaleko z Polską będzie ćwiczyć około 200 tysięcy żołnierzy białoruskich a także rosyjskich. Według konstytucji, stan wyjątkowy można nałożyć, kiedy w sytuacji istotnych niebezpieczeństw konstytucyjne środki nie są wystarczające. Jednakże orzeczenie prezydenta o naniesienie stanu wyjątkowego ma możliwość uchylenia Sejm, dlatego też już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy sceny politycznej opozycji zwrócił się również szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, który informował o elementach zagrożenia niepodległości naszego kraju a także integralności granic naszego państwa. Stwierdził również, iż państwo białoruskie zarządzane na dzień dzisiejszy przez dyktaturę Łukaszenki, uskutecznia wielką operację międzynarodową turystyki migracyjnej. Co więcej podkreślił, iż białoruski reżim uruchomił jakiś czas temu połączenia z Libanem. Z kolei Tomasz Siemoniak, poseł KO podał do ogólnej wiadomości, iż w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek o uchylenie decyzji prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Zauważył, iż w argumentacji rozporządzenia nie ma mowy o tym, że obecne zagrożenie nie może być usunięte z wykorzystaniem już istniejących środków. Ostatecznie Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia Andrzeja Dudy o wprowadzeniu wyjątkowego stanu przy granicy z Białorusią.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij